"Ес Джи Ей Хидросистемс" ЕООД
Изграждане и полагане на хидроизолация в основи, в сутерени и в мазета
Общото между помещенията, разположени частично или изцяло под земята, е повишеният риск от проникване на вода и влага, следствие на липсваща или лошо изпълнена външна хидроизолация. Водата и влагата се просмукват в плочата и стените, постепенно се изкачват нагоре и засягат първите надземни етажи (капилярна влага). Освен, че постоянно влажните и мокри помещения са непригодни да изпълняват ролята си, с времето водата започва да влияе негативно и на конструктивната здравина на сградата, а в някои технически помещения, като асансьорни шахти, могат да възникнат проблеми и с експлоатацията на съоръженията.
Хидроизолирането на подземните помещения може да се извършва не само от външната страна, но и от вътрешната. Да, най – правилният начин да се реши проблемът с влагата и водата е чрез поправка на външната хидроизолация, но в практиката може да не е възможно да се „копае отвън“, поради наличието на бетонни алеи, съседни конструкции и т.н. Алтернативен и икономически изгоден метод за решаване на проблема с влагата, който съвременните строителни технологии предлагат, е чрез системи за хидроизолиране на плочите и стените от вътрешната страна на сградата – инжектиране на смоли в бетон или камък, завесно инжектиране или полагането на кристализиращи хидроизолации.
Диагностициране на проблемите
Много е важно да се установи източникът на влагата или точното място на теча. Задължително се консултирайте със специалист в областта на хидроизолациите, който да установи точната причина за появата на влага и вода в сутерена или мазето. Тъй като влагата и водата се разпространяват по капилярен път е много вероятно мокрите петна да се образуват на места, различни от мястото на самия теч.
Консултирайте се със специалист и за нужните Ви продукти за последващото хидроизолиране. Ще спестите доста средства, ако използвате правилната хидроизолационна система.
Време е за действие!
Не отлагайте решаването на проблемите свързани с появата на вода и влага в подземните или приземните помещения дълго време!
Отлагането на ремонта ще повреди не само съхраняваното от Вас имущество, но и самата конструкция на сградата, което драстично ще повиши разходите за ремонт.
- Подготовка на основата – мазилките и замазките, които са били непрекъснато влажни дълго време, са компрометирани и трябва да бъдат изкъртени и отстранени механично. Не правете компромис с тази стъпка. За да имате надеждна хидроизолация, тя трябва да е изградена върху здрава основа.
- Уплътняване на кухини и фуги посредством инжектиране на двукомпонентни полиуретанови смоли
- Завесно инжектиране на акрилни смоли
- Използване на бързосвързващи разтвори за спиране на директни течове
- Поправка на пукнатини или десортиран бетон по пода и по стените
- Запълване на отворите от кофражни шпилки
- Направа на холкери, за да се обезпечат работните фуги
- Полагане на кристализиращи хидроизолации или хидроизолации на циментова основа, устойчиви на негативно водно налягане по пода и по стените
- Шпакловане на стените с водоплътен разтвор на циментова основа или полагане на санираща мазилка
- Полагане на водоплътна замазка
- Изсушаване на помещението – след като е отстранена причината за проникване на влага, е време помещението да бъде максимално добре осушено. Трябва да се осигури приток на свеж въздух и течение, като се отворят врати и прозорци. Бъдете подготвени, че осушаването на помещението ще отнеме немалко време, но в крайна сметка ще възстанови неговата функционалност, практичност и комфорт.