Пълна гаранция от 10 години.
Експлоатация над 30 години.
FLAGON® BSL от "FLAG S.P.A/SOPREMA GROUP"
Двулицева синтетична мембрана от пластифициран поливинилхлорид (PVC - P), произведена чрез коекструзия. Коекструзията позволява производството на еднослойна мембрана, на която всяка от двете повърхности е с различен цвят. Flagon BSL се използва като хидроизолационен слой в:
тунели и пробивни галерии
подземни структури
подземни паркинги
фундаменти
FLAGON® BSL включва тънък оцветен слой или "сигнален слой" на видимата страна на мембраната, което позволява незабавното установяване и отстраняване на повредите. Тя може да се използва като част от еднопластова хидроизолационна система, отделена или не с геотекстил, или система за вакуумно поставяне.
Предимства:
сигнален слой,
висока механична устойчивост,
устойчивост на измиване,
устойчивост на корените,
устойчивост на ниски температури,
устойчивост на вихрови токове,
устойчивост на стареене
Предлага се с дебелина: 2,00 мм и 3,0 мм
FLAGON® BT FRANCE 2.0 MM от "FLAG S.P.A/SOPREMA"
Геомембраната FLAGON® BT 2.00 мм е неармирана синтетична еднопластова мембрана, изработена чрез ко-екструзия от полупрозрачен PVC-P. Mоже да се използва като част от еднопластова хидроизолационна система, разделена или не, или система за вакуумно поставяне. Полупрозрачността на тази мембрана позволява лесна визуална проверка на качеството на заварката. FLAGON® BT 2.00 мм се използва като хидроизолационен слой в:
тунели и пробивни галерии
подземни структури
подземни паркинги
фундаменти
Предимства:
отлична заваряемост на шевовете,
висока устойчивост на микроорганизми,
висока устойчивост на перфорация от корените,
незасегнати от цикли на топло - студено,
може да се използват във Flag вакуумната система за полагане
FLAGON® BT/ST 2.0 MM от "FLAG S.P.A/SOPREMA"
Мембраната FLAGON® BT/ST 2.0мм е полупрозрачна неармирана синтетична еднопластова PVC-P мембрана, изработена чрез ко-екструзия и каландриране. Изключително устойчива е на микроорганизми и перфорация от корени. Полупрозрачността на тази мембрана улеснява визуалното наблюдение на инсталацията на системата FLAG Vacuum. FLAGON® BT/ST 2.0мм хидроизолационната мембрана е комбинирана с хидроизолационна мембрана FLAGON® BT 2.0 мм и защитна мембрана FLAGON® PZ 1.9 мм и е предназначена за изграждане на системата "FLAG Vacuum".
FLAGON PZ от "FLAG S.P.A/SOPREMA"
Хидроизолационната мембрана FLAGON PZ е непрозрачна, черна, неармирана синтетична PVC - P мембрана, използвана като защитен слой за конструкциите на техническата инфраструктура и високото строителство като например: тунели и подземни галерии, подземни конструкции, подземни паркинги и др. Мембраната може да се използва като част от еднопластова хидроизолационна система, разделена на участъци или не, или като част от вакуумната система на FLAG.
Най - високото ниво на сигурност (четвърто ниво) при хидроизолация във фундаменти е т.нар. вакуумна система. Това е система, която позволява хидроизолацията да се тества още по време на целия строителен процес и която индикира течове преди да са се появили на повърхността на съоръжението.
Вакуумната хидроизолационна система се състои от:
защитен геотекстил,
два основни хидроизолационни слоя - използването на два пласта ПВЦ мембрана характеризира системата като „двуслойна“.
защитен пласт от геотекстил или специална PVC мембрана, с по-висока механична устойчивост
Основната хидроизолационна мембрана има малки „пъпчици" или "грапавини" на повърхността си така, че след като се обособи участък (цялата хидроизолационна повърхност се разделя на участъци, като всеки от тези участъци е запечатан и образува „джоб“ или „плик“ с размери около 100 м2) между двата слоя мембрана се образува въздушна междина. След като системата се затвори (обособят се участъците), всеки участък притежава 4 или 5 инжекционни клапи, които спомагат при изтеглянето на вакуума. След полагане на ПВХ системата, хидроизолационните свойства на участъка се тестват, като се изсмуква въздуха със смукателна (вакуум) помпа за постигане на предварително определено отрицателно налягане за период от време. Ако тестът не бъде издържан и бъдат открити дефекти, те могат бързо и лесно да се отстранят още преди извършването на следващите строителни етапи. Вакуумната хидроизолационна система може да бъде тествана, посредством оставените инжекционни маркучи през целия строителен процес (след полагане на армировка, полагане на бетон и тн.). Оставените 4 или 5 инжекционни маркучи на участък трябва да са ясно обозначени (различен цвят за стенните и подовите секции) и събрани в кутия, намираща се в подходяща позиция. По този начин при проникването на вода в участъка, тя се появява и в инжекционния маркуч и така се установява местоположението на теча и може да се пристъпи към ремонт. Ремонтът се състой в инжектирането на специална смола, която при взаимодействието с водата образува гел. По този начин участъкът се запечатва и в последствия няма как да протече отново.
Предимствата на тази система са:
позволява на Изпълнителя да контролира водоплътността на инсталираната хидроизолационна система
позволява на Изпълнителя да извършва ремонтни работи бързо и лесно, без необходимост от скъпи изкопни работи.
контролира се количеството инжектиран материал - при едно стандартно инжектиране с пакери, не може да се предвиди количеството необходимо за спиране на водата (попълват се всички кухини на цялата площ), а при вакуумната хидроизолационна система се запълват милиметри кухини между двата пласта PVC мембрана, на площ с размери 100 м2
3.1. Разкроява се дължината на отделните листове от PVC мембраната
3.2. Mембрана се разстила напречно на сечението на тунела
3.3 Хидроизолационната мембрана се заварява точково за монтираните върху първичната облицовка ПВЦ монтажни шайби. Заваряването на листовете на PVC мембраната един към друг се изпълнява с двоен шев, при температура от 560°C. Застъпването на отделните листове е от 10 см до 12 см.
4. Дублиране на ПВХ монтажните шайби (рондели) - ПВЦ монтажните шайби се дублират от лицевата страна (бялата) на мембраната. Вторите монтажни шайби са предварително подготвени с допълнително подсилващ слой от ПВХ и кофражна тел за която ще се закрепят армировъчните мрежи за изграждането на вторичната облицовка
5. Полагане на водоспиращи ПВЦ ленти - тези ленти са предвидени по всяка конструктивно заложена дилатационна и работна фуга. Техните нива са строго фиксирани от геодезист. Използват се два вида водоспиращи ленти – с компенсатор за дилатационна фуга и без компенсатор за работна фуга. Те се заваряват към хидроизолационната мембрана посредством заваръчен апарат при температура 560°C. При изграждането на тунели винаги се предвиждат работни фуги напречно на сечението на тунела, които служат за ограничаване и локализиране на течовете в конкретна зона.
6. Полагане на микропорести тръбички за инжектиране - по всяка дилатационна фуга са предвидени система от ПВЦ тръбички, които обгръщат сечението на тунела и служат за инжектиране на смеси при наличие на течове. Тръбичките се изрязват на необходимата дължина, като на краищата им се монтират пластмасови накрайници с армирана тръбичка, която излиза извън вторичната облицовка. Също така се полагат и достатъчен брой тръбички надлъжно на тунелното сечение.
7. Полагане на втори пласт геотекстил - за защита на синтетичната мембрана се полага втори пласт геотекстил, който покрива лицевата и страна. Той се закрепва за монтажните шайби и ПВЦ мембраната.
Цялостното проектиране на хидроизолационната система с ПВХ мембрана зависи от:
- закрит способ (щитов метод, НАТМ и модифициран НАТМ) - хидроизолацията се полага от вътрешаната страна на конструкцията. Основните недостатъци при полагане на хидроизолацията са, че подземните води могат сериозно да компрометират конструкцията (меки, неваровити води или води, съдържащи агресивни към бетона и арматурата вещества), а поради хидростатичното им налягане съществува и възможността хидроизолационният пласт да се отлепи от основата. При този вариант на изграждане на подземните съоръжиния е задължително бетонът между почвата (първичната облицовка) и хидроизолационната мембрана да бъде водоплътен
2. Хидрогеоложкия анализ - ПВЦ мембраната, която се използва при хидроизолация на подземни съоръжения, тябва да бъде с дебелина 2,0 мм (при безнапорни води) или 3,0 мм (при напорни води), а разделителният слой геотекстил - 500 г/м2.
Полагане на синтетична хидроизолационна мембрана чрез затворена (недренирана) система в тунел, изграден по закрит способ - Хидроизолацията се състои от механично закрепена към конструкцията ПВХ мембрана (PVC - P, поливинилхлорид), два пласта геотекстил, монтажни ПВХ шайби, работни и дилатационни водоспиращи ленти и система от ПВХ тръбички за последващо инжектиране на циментова или полиуретанова смес.
1. Подготовка на основата
1.1. Точно определяне на контура на изпълнената първична тунелна облицовка:
1.1.1. Нанасяне на пръскан бетон в зоните, където първичната облицовка излиза „навън” (към масива) от проектния си контур. Зоните се „попълват” до + 3 см. (към масива) от проектния контур на първичната облицовка.
1.1.2. Фрезоване на първичната облицовка на местата, където е навлязла повече от допустимото проектно отклонение в светлото сечение на проектния контур.
1.2. Извозване на обратния насип от дъното на тунела и почистване на дъното
1.3. Премахват се остри ръбове, бетонни остатъци и стърчащи арматури от повърхността на първичната облицовка.
1.4. Повърхността трябва да е чиста, суха и гладка
2. Полагане на първи слой геотекстил (500 г/м2) - предвижда се разделителен слой от геотекстил между ПВЦ мембраната и основата, който да предотврати механични повреди по хидроизолацията. Застъпване на отделните листове - минимум 20 см
2.1. Разкроява се дължината на геотекстила, отговаряща на дадения участък
2.2. Геотекстилът се разстила напречно на сечението на тунела, като отделните листове се застъпват
2.3. Геотекстилът се закрепва механично с рондели (PVC шайба, произведена от първичен PVC материал, подходяща за монтиране на PVC хидроизолационна мембрана във фундаменти и тунели) и пирони за основата.
3. Полагане на ПВХ мембрана
Шевовете между отделните листове от ПВЦ мембраната се заваряват посредством горещ въздух (презастъпване на отделните листове - 120 мм). С детайли, относно самото заваряване, може да се запознаете в предходните слайдове, свързани със заваряването на шевове с горещ въздух при покривните синтетични мембрани.
Котлован с откоси
Котлован с откоси
Укрепени котлован
Укрепени котлован
Класовете на хидроизолиране на тунелите са четири:
Концепцията за хидроизолиране на пътните тунели се изработва съобразно всеки конкретен случай, но от голямо значение са видът на тунелната конструкция и изискванията за хидроизолация.
Хидроизолационните системи, които се използват при изграждане на тунели и подземни съоръжения са два основни типа:
PVC синтетичните хидроизолационни мембрани притежават много добри механични свойства, висока температурна и ветрова устойчивост, UV - защита и живот между 35 и 70 години. Хидроизолациионните мембрани могат да бъдат усилени с армировка от плетена полиестерна мрежа или стабилизирани със стъклен воал. Могат да се полагат свободно (баластирано полагане), чрез механично закрепване или чрез залепване към основата, като отделните платна са топлинно заварени по шевовете и образуват водонепропусклива връзка.
Синтетичните PVC хидроизолационни мембрани намират широко приложение в хидроизолацията на:
PVC мембраната се произвежда от две прости съставки:
Етиленът и хлорът се комбинират, за да се получи етилен дихлорид (EDC), който се обработва допълнително в газ, за да се получи винилхлориден мономер (VCM). След полимеризация, молекулата на VCM се преобразува във фин бял прах - винилна смола. За получаването на PVC хидроизолационната мембрана, винилната смола се смесва с различни добавки (стабилизатори за трайност и UV/IR-устойчивост, летливи пластификатори за гъвкавост, пигменти за цвят) и се подсилва с фибростъкло. ПВХ мембраните се произвеждат с дебелина от 1,2 мм до 2 мм и се предлагат с голяма цветова гама. Ролките се предлагат обикновено с ширина от 1 - 2 м и дължина от 20 - 25 м. Това Ви позволява да направите покриви с всякаква степен на сложност с минимален брой шевове.
"Ес Джи Ей ХидроСистемс" ЕООД © 2015 - 2024. Всички права запазени.