Ремонт само на част от покрива
Ремонт само на една част от плоския покрив…
Възможно ли е да се направи ремонт само на част от покрива? Ще спрат ли течовете окончателно? Една задача с много неизвестни.
За да се отговори на въпроса „Да предприемем ли частичен ремонт на покрив“ първо трябва да дадем отговор на няколко други въпроса:
- Какъв е покривът – плосък или скатен?
- Ако е плосък – какъв е наклонът? Ако е по – голям от 2 % – частичен ремонт не е удачен.
- Ако е скатен – в коя част на покрива е проблемът? Ако е в ниската част – частичен ремонт не е удачен
- С каква хидроизолация е изолиран в момента покривът?
- Ако е само замазка за наклони – частичен ремонт не е удачен, защото замазката не е водоплътен строителен материал и „пие“ вода с цялата си повърхност
- Ако е стара асфалтова изолация – частичен ремонт не е удачен, защото най – вероятно цялата налична хидроизолация е компрометирана и пропуска вода
- Ако е рулонна битумна изолация – частичен ремонт не е удачен, защото обикновено битумът „прегаря“ по цялата си повърхност и започва да пропуска вода
- Ако е синтетична мембрана с ненарушена повърхност – PVC, TPO или EPDM – частичният ремонт е удачен. С помощта на специален инструмент може да се проверяват всички заварки и ако има пропуски, същите да се заварят или вулканизират.
- Ако е синтетична мембрана с частично нарушена повърхност – PVC, TPO или EPDM – частичният ремонт е удачен. Върху компрометираните участъци може да се положат и заварят лепенки от същия материал или да се положи полиуретанова хидроизолация.
- Ако е синтетична мембрана с цялостно нарушена повърхност – PVC, TPO или EPDM – частичният ремонт не е удачен. Случвало се е в нашата практика да попадаме на покриви, изолирани с ПВЦ мембрана, която буквално се е изпарила.
- Ако е мазана хидроизолация – частичен ремонт е удачен, тогава когато наличната изолация е в сравнително добро състояние. Това се уточнява при оглед.
Защо в много от случаите частичният ремонт не е решение, а е само „пари на вятъра“?
Защото, ако наличната хидроизолация е силно компрометирана или липсва, дъждовната вода прониква през замазката за наклони и достига до стоманобетонната плоча. Достигайки до плочата, вода започва да се движи по наклона и по пукнатините и се изтича в най – ниската точка или там, където бетонната плоча е прекъсната – отвори за комини, около воронки и около комуникационни отвори. С една дума – водата може да навлиза през хидроизолацията от едно място и да се изтича от друго. Т.е. полагайки новата хидроизолация, дъждовната вода може да премине под нея и течовете да продължат да съществуват въпреки ремонта.
Дали един покрив може да бъде частично ремонтиран ние може да Ви отговорим само след оглед на място!
Обект: Полагане на течна битумна хидроизолация „Изомакс – Еласта“ на българската фирма „Изомакс“ само на една част от плоския покрив в град Стара Загора.
Ремонтът включва:
-
Почистване и подготовка на основата:
- Премахване на филц (чакъл)
- Обезпрашаване на основата – премахване на прах и други замърсявания
-
Фиксиране на бордовите ламарини към основата
Ламаринената обшивка по бордовете е подложена на действието на атмосферното влияние и старее сравнително бързо. За да може да се съхрани за по – дълъг период от време, обшивката се „облича“ с новата хидроизолация. И тъй като ламарината има различно линейно разширение при повишаване на температурите през лятото спрямо основата на покрива и е подложена на въздействието на вятъра, същата трябва да се фиксира (дюбелира) към покривната плоча.
-
Полагане на „Изомакс – Еласта“ на фирма „Изомакс“
- Върху подготвената основа с четка с дълъг мек косъм се полага грунд „Екогрунд Изомакс“
- След изсъхване на грунда с четка с дълъг мек косъм се полага първият слой „Изомакс – Еласта“ със същата широчина като армировката, и докато още не е засъхнал върху него се полага, притиска и пропива с материал (втори слой) мрежата или нетъканият геотекстил. По този начин се покрива цялата покривна повърхност.
- След 24 часа се полага на кръст трети слой „Изомакс – Еласта“
- След още 24 часа се полага на кръст четвърти слой „Изомакс – Еласта“
- След още 24 часа се полага един слой защитно покритие „цветна паста Изомакс – Еласта“, което дава допълнителна УВ – защита и естетически завършек на новата хидроизолация.
Гаранция: 5 години