Кристализираща хидроизолация в подземно помещение

Спиране на течове от вътрешната страна с кристализираща хидроизолация

Много често се налага да се спират течове и да се ремонтират подземни помещения от вътрешната страна на фундамента като се използва кристализираща хидроизолация.

Изолациите от този вид са на циментова основа и съдържат специални химически активни съединения, които при контакт с наличните хидроксиди на варта в цимента в бетона и проникналата влага, реагират и образуват неразрушими съединения – кристали. Тези кристали блокират капилярните пори и запечатват микро пукнатините в бетона, като по този начин предотвратяват по нататъшната водна абсорбция.

В продължение на седмици и месеци новообразуваните игловидни кристали растат, запълвайки отворената порьозност на бетона. По – късно, в случаи на поява на нови пукнатини (от пластично свиване и/или съсъхване на бетона или движение на конструкцията), проникващата през тях вода ускорява кристалообразуването, създавайки водонепроницаема бариера в бетонната и стоманобетонната конструкция.

Предимства на кристализиращите хидроизолации:

  • Действат еднакво успешно от позитивната и от негативната страна на водния напор
  • Устойчиви са на почвена влага, вода под ниско и под високо налягане (до 13 Bar)
  • Устойчиви са на хлориди, сулфати и фосфати
  • Голяма част от предлаганите хидроизолации притежават сертификат за контакт с питейна вода
  • Не съдържат корозивни съставки
  • Не отделят летливи вещества или вредни за околната среда емисии
  • Безшевно полагане – мазана хидроизолация

Приложение на кристализиращите хидроизолации:

  • Подходящи са за ново строителство и при ремонт на фундаменти
  • За хоризонтална и вертикална хидроизолация на бетон, зидария, циментова замазка, порьозен бетон, пръскан бетон или сгурбетон
  • От вътрешната страна на сутерени и мазета по под, стени и тавани
  • В асансьорни шахти, тунели, течащи подпорни стени
  • В резервоари за непитейна и питейна вода, пречиствателни станции, ревизионни шахти

Спиране на течове и ремонт с полагане на кристализираща хидроизолация по под и стени на сутерен в жилищна сграда в град Пловдив.

Ремонтът включва:

  • Почистване и подготовка на основата.

Мазилката по стените в помещението е премахната изцяло, а замазката по пода – само на 1 метър от работната фуга

  • Диамантено шлайфане на основата – под и стени.

За да се улесни проникването на активните съединения от кристализиращата хидроизолация, трябва да се отворят порите на бетона. Това се осъществява чрез шлайфане с диамантен диск или бластиране с водоструйка с работно налягане от 500 Bar и роторна дюза.

  • Спиране на директните течове от работните фуги

Връзката стена – под тече и се налага този теч да бъде овладян чрез използване на „Кьостер KD система“ за спиране на директни течове.

  • Обработка на оголената корозирала арматура

Видимата стоманена арматура, която е корозирала, се обработва преди да се възстанови сечението на бетона. Ръждата по армировката се премахва с твърда телена четка, след което се полага антикорозионен грунд на циментова основа. След като арматурата е защитена от корозия се пристъпва към възстановяване на бетоновия профил с високоякостен ремонтен разтвор „Penecrete Mortar“

  • Запълване на всички кухини, отвори от кофражни шпилки и десортирал бетон с ремонтен разтвор „Penecrete Mortar“

  • Направа на холкер в областта стена – под с кристализиращ ремонтен разтвор „Penecrete mortar“

Холкерът предпазва хидроизолацията от деформационното напрежение в областта стена – под. При липсата на холкер движенията между стената и пода причиняват много силно напрягане на хидроизолацията и могат да я увредят.

Когато има изграден холкер, движението в този специфичен участък се разпределя върху по – голяма площ и точковото натоварване се трансформира в площно натоварване, което е по – малко проблематично за една хидроизолация. Освен това и самият холкер представлява допълнителна хидроизолация.

Тъй като стената и подът на една конструкция лежат в различни равнини, между тях се създава силно напрежение, което води до появата на пукнатини. Освен това, обичайна практика при изпълнението на бетонови работи е бетонирането да се прекъсва за известно време на определен етап, така че при неговото подновяване се полага нова пластична бетонова смес върху вече втвърдения бетон, т.е. се получават т.нар. технологични (работни) фуги. Фугите създават сериозни проблеми преди всичко, когато бетоновите и/или стоманобетоновите конструкции работят в условия на силен воден напор.

Съвременната превенция срещу тези проблеми е употребата на инжекционни маркучи, през които се инжектират съответните материали и/или залагане на водонабъбващи ленти още на етап „изграждане на фундамента“.

  • Полагане на два слоя кристализираща хидроизолация „Penetron“

  • Възстановяване на циментовата замазка

По пода в помещението, там където старата циментова замазка беше изкъртена, се полага кристализираща замазка „Penetron Multi Patch“

  • Полагане на саморазливна замазка

По пода в цялото помещение се полага самонивелираща се замазка на циментова основа с висока якост „Penetron Grout Floor“ с кристализираща добавка за водоплътност „Penetron admix“. С тази стъпка се цели да се предотврати просмукването на почвена влага през бетонния под в помещението.

  • Последваща обработка на новоположената саморазливна замазка

С цел замазката да се заздрави в дълбочина, върху нея се полага заздравител на водна основа „Peneseal FH“.

Гаранция: 5 години.