Спиране на директни течове на вода дори и под високо налягане
Спиране на директни течове на вода дори и под високо налягане – трудна, но възможна за решение задача
„Спиране на директни течове на вода дори под високо налягане“ е една от основните дейности на „ЕС ДЖИ ЕЙ ХИДРОСИСТЕМС“ ЕООД, с която много се гордеем.
Какъв подход и материал ще използваме за спиране на теча, ще решим на място след оглед. Методите, които се прилагат успешно за спиране на вода под налягане са:
- Инжектиране на високо реактивни смоли – полиуретанови смоли и пени
- Употребата на бързовтвърдяващ се бетон („циментова тапа“)
Едва след като течът е овладян, ще пристъпим към извършване на необходимите ремонтни дейности, които се явяват превенция срещу бъдещи течове на вода под високо налягане.
Инжектиране на високо реактивни смоли за спиране на вода дори и под високо налягане
-
Полиуретанови инжекционни пени.
Полиуретановите инжекционни пени са водореактивни, бързоразпенващи се, нисковискозни материали, без разтворители, за временна хидроизолация на водоносни пукнатини. Материалите от този вид образуват плътна, твърдо еластична пяна, с фина клетъчна структура. Така наречените секундни пени или SPUR служат за незабавно спиране на течове. При контакт с вода те реагират мигновено с изключително силна експанзия, което им позволява да спират течове с огромно налягане и дебит, например при строеж на язовирни стени, тунели, минни галерии или при изкопни работи. Но за дълготрайно хидроизолиране на водоносните пукнатини е необходимо допълнително преинжектиране с полиуретанова смола. Полиуретановите пени се използват за инжектиране на бетонови, тухлени и каменни конструкции.
-
Полиуретанови инжекционни смоли.
Полиуретановите инжекционни смоли са нисковискозни, еластични материали, без разтворители, за постоянна хидроизолация на водоносни пукнатини, работни и конструктивни фуги. При контакт с водата образуват равномерна, затворена, водонепропусклива пореста структура. Полиуретановите смоли (PUR) се отличават с висока еластичност и много добра адхезия към основата. Пукнатини, санирани с PUR, остават изолирани дори и при силни динамични натоварвания, както и при промени в ширината на пукнатината.
-
Полиакрилатни инжекционни гелове.
Полиакрилатните инжекционни гелове са гъвкави, нисковискозни, много бързо желиращи се материали, за постоянно запечатване на течащи повърхности. При реакция, този вид инжекционен материал образува хидроизолиращ, гъвкав, плътен акрилатен гел, с добра адхезия, както към сухи, така и към влажни основи. Полиакрилатните гелове се използват при т. нар. завесно инжектиране, изграждането на хоризонтални бариери срещу капилярна влага, както и при хидроизолирането на дилатационни и конструктивни фуги.
Употреба на бързовтвърдяващи се циментови смеси („циментова тапа“) за спиране на вода дори и под високо налягане
„Циментовите тапи“ успяват да спрат течащата вода за секунди.
Това са високореактивни циментови смеси (пудри) с много кратко време за реакция. Те изолират трайно негативната страна на конструкцията. Устойчиви са и на солите, и на агресивните субстанции, съдържащи се в почвата.
Предимства на „циментовите тапи“:
- Еднокомпонентни са и са готови за употреба
- Свързват се хидравлично с циментовата основа
- Втвърдяват се за около 60 секунди след взаимодействие с вода
- Увеличават обема си по време на процеса на реакция (набъбващ ефект)
- Водонепропускливи са
- Не съдържат хлориди и други водоразтворими соли
- Не съдържат съставки, които да предизвикват корозия на армировката
- Сертифицирани са в съответствие с DIN 1164
Приложение на „циментовите тапи“:
- Бързо спиране на течове в структури от бетон, зидария и камък
- Обмазване на бетонни тръби или връзките между тях
- Поправка на повредени връзки между циментови пръстени на шахти