Хидроизолация върху плочки и мозайка на балкони и тераси
Хидроизолация върху плочки и мозайка на балкони и тераси? Да, има и такова нещо…
И така, вече имате Вашата красива и просторна тераса, на която обичате да почивате и да пиете сутрешното си кафе. Когато планирахте ремонта на тази част от Вашия дом, майсторът Ви може би Ви е убедил, че хидроизолацията под плочките е един ненужен разход, „пари на вятъра“. Казал Ви е, че избраните от Вас плочки са най – доброто качество, че са водоплътни, че ще запълни фугите между тях с най – добрите фугиращи смеси на „пазара“, че терасата Ви не е изцяло открита и че няма как водата, влагата или снегът да проникнат под облицовката.
И сигурно е бил прав, но само за кратък период от време, защото:
- Балконите и терасите, като външен елемент на сградата, са подложени на множество натоварвания и неблагоприятни атмосферни условия
- Балконите са подложени на сериозни циклични промени в температурата (замръзвания през зимата и нагрявания през лятото от -30°С до +70°С), които могат да доведат до появата на механична деформация в настилката и в самата конструкцията. Много критични са и водните натоварвания – проливни дъждове, натрупващ се и топящ се сняг.
- При големите по площ тераси, покрити с керамична облицовка и разположени над жилищни помещения, температурните амплитуди са още по – разрушителни. През зимата, когато облицовката е студена, а подлежащото помещение се отопля, разликата в температурата от двете страни на бетонната плоча може да достигне над 100°C. Това провокира появата на сериозни линейни разширения на строителните материали – около 1 – 2 мм на всеки 1 м. И при терасите водните натоварвания са критични за настилката и конструкцията.
- Голяма част от керамичните облицовки, използвани за покриване на балконите и терасите са водонепропускливи. Това важи в най – голяма степен за плочките с повърхностна глазура и за гранитогреса, чиято структура е еднаква по цялата дебелина. Тази водонепропускливост поражда илюзията, че изпълнената с тях облицовка също е водонепропусклива и винаги ще пази подлежащите строителни материали и самата конструкция от разрушителното влияние на влагата и водата.
И така, терасата Ви вече тече и се чудите какво да правите.
Нямате нужното време или средства да премахвате вече положената облицовка, да къртите до „здраво“, да полагате нова хидроизолация и пак да лепите плочки. Ами, заложете на нов и атрактивен метод за бърз и евтин ремонт – полагане на хидроизолация върху плочки и мозайка на балкони и тераси!
-
Полиуретанова хидроизолация върху плочки и мозайка на балкони и тераси, защитена с износоустойчиво полиуретаново покритие, позволяващо пешеходен трафик и лесно почистване – топкоут (topcoat) в бял или сив цвят
Полиуретанът е специален материал, състоящ се от два компонента (полиол и изоцианат), който се използва в производството на широка гама хидроизолационни материали.
Предимства на полиуретановата хидроизолация:
- Формира безшевна мембрана без снадки и фуги
- Устойчива е на вода, топлина и замръзване
- Устойчива е на коренно проникване – идеална хидроизолация за „зелени покриви“
- Премоства пукнатини до 2 мм
- Пропусклива е на водни пари
- Притежава отлична механична и УВ – устойчивост и може да остане крайно покритие
- Остава гъвкава при температури от -40℃ до +90℃
- Изключителна адхезия към всички видове повърхности
- Използва се при пешеходен и/или автомобилен трафик с подходящо крайно покритие
- Устойчива е на детергенти, масла, битови химикали
- Устойчива е на морска вода
- Полага се без наличието на открит пламък
- Над 25 години експлоатационен живот
- Полиуретановите хидроизолационни материали трябва да се полагат от професионалисти.
-
Декоративно хидроизолационно покритие, опесъчено с цветен кварцов пясък
-
Декоративно хидроизолационно покритие тип „пясъчен килим“
-
Декоративно хидроизолационно покритие тип „каменен килим“ (stone carpet)
-
Декоративно хидроизолационно покритие, опесъчена с декоративен цветен чипс