Инжектиране на смоли под ниско и под високо налягане в бетон или в зид
Инжектирането на смоли в бетон или в зид – Технология от ново поколение
Инжектирането на смоли в бетон или в зид е технология от ново поколение, при която през предварително пробити в основата (бетон, зид от камък или тухла) отвори, се нагнетяват различни смеси и разтвори – циментови разтвори, акрилатни гелове, едно – или двукомпонентни полиуретанови или епоксидни смоли.
Изборът на вида инжекционен материал и вида пакери, както и схемата на разполагане на самите отвори в основата, трябва да бъде направен от специалисти в областта на инжектирането, с каквито „Ес Джи Ей Хидросистемс“ ЕООД разполага.
Основните цели на инжектирането на смоли са:
- Хидроизолация чрез уплътняване на конструктивни и работни фуги на сгради, тунели, хидротехнически съоръжения и др.
- Спиране на директни течове, възникнали вследствие на проникване на вода през пукнатини, каверни или дефектирали участъци на елементите на конструкцията
- Предотвратяване на капилярна влага в тухлени, каменни или смесени зидове
- Направа на инжекционни завеси във влажни или водонаситени почви, разположени в непосредствена близост до съответния структурен елемент от сградата или съоръжението
- Саниране на повредена хидроизолационна мембрана
- Структурно укрепване на плочи, греди, колони и фундаменти
- Запълване на пукнатини
- Повдигане на бетонни плочи
- Уплътняване на насипи
Предимства на инжектирането на смоли:
- Кратки срокове на изпълнение. Отпада нуждата от изкопни работи, за да се достигне проблемната зона
- Бързо спиране на директни течове
Залагане на инжекционни маркучи в работните фуги във връзката стена – под и стена – стена
Тъй като стената и подът на една конструкция лежат в различни равнини, между тях се създава силно напрежение, което води до появата на пукнатини. Освен това, обичайна практика при изпълнението на бетонови работи е бетонирането да се прекъсва за известно време на определен етап, така че при неговото подновяване се полага нова пластична бетонна смес върху вече втвърдения бетон, т.е. се получават т.нар. технологични (работни) фуги.
Фугите създават сериозни проблеми преди всичко, когато бетоновите и/или стоманобетоновите конструкции работят в условия на силен воден напор.
Съвременната превенция срещу тези проблеми е употребата на инжекционни маркучи, през които се инжектират съответните материали.
Инжекционните маркучи са специално проектирани маркучи, изработени от твърд поливинилхлорид (PVC). Снабдени са с шахматно разположени отвори по цялата си дължина. Маркучите са конструирани така, че не позволяват проникването на вода и строителен материал (бетон) в транспортния канал по време на бетонирането. Те се полагат в конструктивни или работни фуги, осигурявайки висока степен на водоплътност, като същевременно позволяват запечатване на бъдещи пукнатини и кухини в зоната на фугата, посредством инжектиране с инжекционни състави.
Предимства на инжектирането на фуги през предварително заложени инжекционни маркучи:
- Изключително лесно приложение дори и там, където не могат да се монтират хидроизолационни водонабъбващи ленти
- Нисък разход на труд и материали – за обезпечаването на 1 м инжекционен маркуч са необходими само 100 – 300 г инжекционен материал
- Представлява икономически изгодна превенция срещу евентуални бъдещи течове от работните или конструктивните фуги
Хидроизолиране на стоманобетонни конструкции чрез инжектирането на смоли
- Ретроактивно инжектиране на технологични (работни) фуги
Този вид фуги създават сериозни проблеми, когато стоманобетоновите конструкции работят в условията на силен воден напор. Съвременно решението за справяне с тези проблеми е да се заложат инжекционни маркучи или водонабъбващи ленти още на етап „изграждане на конструкцията“, но ако този етап от строителството е пропуснат и фугите „текат“, може да се прибегне до инжектиране на смоли – еднокомпонентни полиуретанови смоли, двукомпонентни полиуретанови смоли или акрилатни суспензии.
- Инжектиране на пукнатини в бетон
Появата на пукнатини в пресния бетон е често срещано явление. Те се появяват 2 – 3 дни след изливането на бетона. Сред основните причини за наличието на пукнатини се нареждат:
- Излишъкът от вода. Вечният проблем е добавянето на „малко“ вода към предварително подготвената бетонова смес на строителния обект.
- Висока скорост на вятъра, ниска относителна влажност на въздуха, висока температура на околната среда или комбинация от трите фактора (лятно бетониране)
- Поява на пукнатини в зреещия бетон вследствие на свиването му. С втвърдяването си бетонът започва да губи излишната вода и започва да се свива.
- Поява на пукнатини при зимно бетониране. Под зимно бетониране се разбира обработката на бетоновата смес при средна денонощна температура под +5°С или при минимална дневна стойност под 0°С. Ниските температури забавят свързването на цимента (хидратацията), а при -7°С химичната реакция напълно спира. Когато бетонът замръзне преди да е набрал минимална критична якост на натиск от 10 MPa (за България) в структурата възникват пукнатини, предизвикани от разширяването на превърналата се в лед вода.
- Пукнатини след втвърдяването на бетона. Ако конструкцията не позволява движение на елементите ѝ без прекомерен стрес, се появят обширни пукнатини.
Завесно инжектиране на бетон и/или зид
Завесното инжектиране представлява хидроизолиране на повърхността на конструкцията, която се намира в непосредствен контакт с почвата или водата, чрез нагнетяването на акрилатен гел (хидроструктурна смола). Самото инжектиране се осъществява от вътре на вън или от страната на отрицателен воден напор към страната с положителен воден напор.
При този метод на инжектиране се изработва „завеса“ от гел от външната страна на конструкцията, която пречи на водата да достигне до строителните елементи
Предимства на завесното инжектиране:
- Хидроизолиране на конструкцията без скъпо и времеемко разкопаване
- Създаване на водоустойчива до 12 бара преграда (завеса)
- Получената гелова завеса може да контактува с почвата
- Получената гелова завеса притежава висока химическа устойчивост
- Дългосрочно тестван метод
Приложение на завесното инжектиране:
- Хидроизолиране на напукани и наситени с влага подови плочи
- Хидроизолиране на напукани и наситени с влага фундаментни стени (бетон, каменен или тухлен зид) и шлицови стени
- Хидроизолиране на течащи дилатационни фуги
- Хидроизолиране на течащи конструктивни фуги
- Цялостно или частично запълване на фугите на тунели, изградени от отделни тръбни сегменти
- Ремонт на разрушена канализационна зидария
Инжектирането на епоксидни смоли за възстановяване на монолитно сечение
Епоксидните смоли (EP) се използват за силово запечатване на пукнатини и кухини. Екстремно ниската им вискозност и отличната им якост на натиск, гарантират дълготрайно запечатване и на най – миниатюрните пукнатини и техните разклонения.
Инжекционните епоксидни смоли са двукомпонентни безцветни материали, които при втвърдяване не променят обема си и се превръщат в твърда смола с отлична адхезия към основата, което ги прави идеален материал за якостно спояване на строителни елементи.
Инжектирането на цимент съдържащи (минерални) инжекционни смеси
Инжекционните разтвори на циментова основа са висококачествени насвиваеми материали с висока крайна якост на натиск (якост на натиск > 60 N/мм² на 28 – ия ден ). Тези материали се използват за инжектиране в бетон и зидария за запълване на пукнатини, празнини и фуги. Намират приложение и при стабилизацията на зърнести и/или песъчливи почви, както и за фугиране в скали, земя и зидарски анкери.