Защита срещу графити. Почистване и отстраняване на графити

Защита и почистване на графити – една трудна борба с псевдо художниците в наши дни!

Да пазим чисти различните повърхности от графити или какви продукти за защита и почистване на графити може да използваме успешно?

Защита от графити – Антиграфити покрития

Това са продукти, които се използват успешно за защита на повърхностите (бетон, естествени и изкуствени камъни, метал, стъкло и др.) от графити. Делят се на три основни вида:

  • Временни системи за защита от графити.

Тук попадат онези продукти, които трябва да се полагат по повърхността отново, след всеки етап на премахване на графитите. Това са преди всичко импрегнатори, които предпазват основата от проникване на бои, спрейове, различни видове маркери, и същевременно я защитават от вредното влияние на мазнини, вода, кал, масла, прах и други. Антиграфити покритията от този вид създават лесна за почистване повърхност, която може да се измие само с вода и сапун. Много често тези продукти не позволяват по обработената повърхност да се лепят рекламни материали, афиши и обяви. Подходящи са, както за гладки, така и за порести повърхности.

  • Полупостоянни (полуперманентни) системи за защита от графити.

Трябва да се нанасят по повърхността отново след всеки два – три цикъла на премахване на графитите.

  • Постоянни (перманентни) системи за защита от графити.

Това са синтетични материали, позволяващи многократно отстраняване на графитите от обработената повърхност. Издържат на около 100 почистващи цикъла. Образуват безцветен слой, от който боите се почистват много лесно. Бързосъхнещи са, втвърдяват се под въздействието на влагата във въздуха, но остават паропропускливи и позволяват на обработената повърхност да „диша“. УВ – устойчиви са и не пожълтяват с времето. Почистването на графитите, нанесени върху обработена с перманентна защита повърхност, се осъществява само с вода, сапун или с препарати за премахване на графити. Продуктите в тази категория действат и като антиадхезионно покритие, върху което трудно се лепят плакати, стикери и т.н.

Продукти за почистване на графити, спрейове, маркери – Стрипери или Ремувъри

Почистването на следите от псевдо изкуството е доста трудоемка задача, защото се използват все по – качествени бои, включително и такива за авторепаратура.

Има няколко варианта за почистване на графитите, всеки от който има своите плюсове и минуси:

  • Боядисване с боя на надрасканата повърхност
  • Употреба на специални почистващи препарати. За съжаление една голяма част от почистващите препарати действат само при гладки повърхности и трудно извличат проникналата в дълбочина на порите боя.
  • Пясъкоструене. Основните недостатъци са, че е необходима скъпа техника, обучен персонал и се вдига много прах.
  • Хидро пясъкоструене. Използва се предимно при обработка на каменни и бетонови повърхности на места, където не бива да се вдига прах.
  • Хидроструене (бластиране). Тук се прилага техника за почистване на надрасканата повърхност, разчитаща изцяло на енергията на водната струя. При хидробластирането не се използва абразив
  • Почистване с пароструйка