В отопляемите помещения на сградите, при вътрешна температура над 16°С и относителна влажност на въздуха над 60% през зимния период, се образуват голямо количество водни пари и трябва да се вземат сериозни мерки за спиране на проникването на тези пари в изолационните пластове, както и за предпазване на топлоизолацията от овлажняване. При посочената температура и относителна влажност в помещението вътрешното парциално парно налягане е близо 10 пъти по – високо от външното. Движението на водните пари е навън, към студените зони и при достигане на точката на оросяване същите кондензират и се превръщат във вода.
При липсваща, неподходяща или неправилно изпълнена пароизолация водните пари кондензират в самата топлоизолация, омокрят я и тя повече не изпълнява предназначението си. Известно е, че "мократа дреха не топли".
На практика видът на използваната топлоизолацията (вата, EPS, XPS) няма значение, защото всички видове топлоизолация се водонапиват, под въздействие на парното налягане и кондензната влага.
Този ефект на омокряне на топлоизолацията се проявява винаги в началото на есента, когато външната температура рязко се понижава, а влагата в помещенията се повишава. Особено силно се проявява през първата есен след пускането на обекта в експлоатация, когато в конструкцията има затворена и строителна влага. В някои случаи ефектът може да е толкова силен, че да доведе дори до прокапване на кондензна влага по тавана под покривната плоча и необходимост от пребоядисване или подмяна на окачен таван. На практика икономисаните средства за пароизолация при строителството на обекта, се влагат значително завишени до няколко години след пускането му в експлоатация, поради необходимост от строително – ремонтни работи. А поради влошените топлоизолационни качества, след омокряне на топлоизолацията силно се повишават и разходите за отопление на обекта.
Много често с цел пестене на средства за пароизолация се използва полиетиленово фолио. Коефициентът на дифузно съпротивление при полиетилена е далеч под необходимата граница, още повече, че снадките на отделните листове не са залепени и свободно пропускат водните пари.
Ние от "ЕС ДЖИ ЕЙ ХИДРОСИСТЕМС" ЕООД препоръчваме употребата на полиуретанбитумна пароизолация (хидроизолация).
На практика полиуретанбитумните мембрани са с много по – висок коефициент на дифузно съпротивление от полиетилена и на практика са безшевни (липсват снадки между отделните листове).
Друг силно негативен ефект от проникването на водни пари, в следствие на лошата пароизолация е образуването на балони по повърхността на хидроизолациите.
Геотекстилът е гладък, непрекъснат материал, произвеждан от синтетични, изкуствени и/или естествени влакна посредством механично уплътняване чрез метода на иглонабиване или механично и термично уплътняване. Наричани още геосинтетика, тези продукти се използват в строителната дейност за дрениращи, сепариращи(отделящи) слоеве, филтри, укрепване на насипи (диги) и скатове, и др. При изграждането на "зелени покриви" геотекстилът разделя хидроизолацията от дренажната мембрана и я предпазва.
Много често самите дренажни мембрани са едностранно или двустранно каширани, т.е. съдържат в себе си геотекстил.
Отводнителният слой, съвместно със субстрата, определят способността на "зеления покрив" да задържа вода. Основните му предимства са да намалява събирането на вода на покрива, което води до структурна умора; да осигурява подходящите дренажни условия за растенията; да контролира количеството и времето на оттичане на дъждовните води. Отводнителният слой може да бъде изграден от пясък, чакъл, натрошени тухли и керемиди или от профилирани пластмасови листове.
Основната функция на дренажните геокомпозити е да отвеждат вода и различни типове газове от проблемни участъци. Те могат да бъдат едностранно или двустранно фабрично каширани с филтърни нетъкани геотекстили.
В зависимост от използвания тип сърцевина дренажните геокомпозити могат да бъдат следните типове:
Използването на конкретен тип дренажен геокомпозит е в зависимост от заложените проектни изисквания и нужди – водопропускливост, газопропускливост, натоварване, равнина при използването и други.
При проектирането на зелен покрив на нова или съществуваща сграда следва да се отчете неговото тегло. При изчислението на товарите трябва да бъде взето предвид теглото на напоения с вода субстрат!
Обикновено слоевете, от които се изграждат зелените покривни системи са седем:
"Ес Джи Ей ХидроСистемс" ЕООД © 2015 - 2024. Всички права запазени.